Parsivežtos emocijos iš Afrikos

IMG_4946.JPG

Iš karto pradėsiu nuo to, kas dažniausiai nutylima rašant apie atostogas. Poilsinė 7 dienų all included kelionė į Maroką mūsų trijų asmenų šeimai kainavo 1700 eurų. Dar apie 30 eurų kainavo sveikatos draudimas kelionės metu, 120 eurų dvi ekskursijos po Maroką mums visiems trims ir apie 100 eurų smulkioms išlaidoms, lauktuvėms.

Jei būtume kelionę pirkę bent keliomis dienomis anksčiau, būtume mokėję 500 eurų mažiau, bet pramiegojom.

Jei būtume kelionę organizavęsi patys, ji būtų kur kas pigesnė, bet dažniau renkamės, kas padėta ant lėkštutės :)

Jei būtume keliavę be 2 m. 4 mėn. vaiko, už kurį mokėjom beveik trečdalį kainos, ji būtų kainavusi dar pigiau.

IMG_4698.JPG

BET:

1) mūsų šeimos požiūris toks, kad atostogauja visi arba nei vienas;

2) atostogoms mes paskolos tikrai neimame, o taupome visus metus, kartais ir du, kad galėtume bent kartą pakeliauti užsienyje;

3) šeimos atostogos mums yra investicija į šeimos laiką, todėl dažniau keliaujame nei perkame naujus baldus, turime tik vieną automobilį, nekeliame didelių švenčių gimtadienių ir kitomis progomis, o visus tuos pinigus skiriame atostogų biudžetui.

IMG_20160426_214407.jpg

IMG_4940.JPG

IMG_4960.JPG

Taigi lieka dar vienas neatsakytas klausimas: ar keliavimas su vaiku yra džiaugsmas ar vaiko, kuris vis tiek nieko neprisimins, tampymas po visą pasaulį?

Tie, kurie nori keliauti tik dviese, visada ras priežastį, kodėl ir kam palikti vaiką: per mažas, reiks visada paskui lakstyti, koks čia poilsis, nesąmonė tokį mažą vaiką tampyti, gali susirgti, tada visos atostogos bus sugadintos, per daug kainuoja, vis tiek nieko neprisimins, lengva kalbėti kai keliauji su vienu, nes su trimis tai jau visiškai neįmanoma... Taip, aš tikrai nežinau, ką reiškia auginti tris vaikus ir kaip su jais keliauti, bet aš tikrai nuoširdžiai tikiuosi, kad kada nors tokį įrašą galėsiu paskelbti ir visiems dejuojantiems nušluostyti nosį. Viešbutyje, kuriame praleidome atostogas, buvome vienintelė šeima su vienu vaiku. Visos šeimos buvo su 2-3 vaikais, o viena arabų šeima buvo net su 5 mažamečiais vaikais ir jie puikiai kartu leido laiką. Mūsų giminaičių ir draugų tarpe praktiškai nebeliko šeimų, auginančių vieną vaiką, ir daugelis tų šeimų keliauja su visais vaikais. Tiesiog esu apsupta pavyzdžių, kad su daugiau nei vienu vaiku keliauti įmanoma, jei tik to nori šeima. 

IMG_20160426_212720.jpg

Kodėl mes keliaujame su vaiku? 

Atsakymas yra vienas ir labai paprastas - mes to norime, mums patinka būti kartu ir dalintis laime. Taip pat mes tikime, kad net ir tokiam mažam vaikui kelionės daug visko suteikia, vaikas su kiekviena kelione tobulėja, pažįsta kitokį pasaulį, pabūna kartu su mama ir tėčiu. Kiekviena kelionė mažam vaikui yra žingsnelis į priekį.

IMG_20160426_214242.jpg

Kaip atrodo šeimos atostogos su mažu vaiku? 

Žinoma, kad nuvykus į užsienį vaikas neįsikūnija į angelėlį, sėdintį ant debesies ir saugantį mamos miegą. Jis jaučiasi kaip ir namuose: kartais nori valgyti, kartais ne, dažniausiai arbatą išpila ant stalo, tik viešbuty jis dar būna padengtas balta staltiese, kartais meilinasi, kartais isterikuoja, niekada nenori pietų miego, jis lygiai taip pat sisioja ir kakoja, ir dar prie viso pageidavimų koncerto prisideda baseinai, smėlis, saldainiai, kola, o galiausiai ir nesutarimai su sutuoktiniu. Žinoma, kad atostogaujant reiks prižiūrėti vaiką, pasirūpinti jo saugumu, ir toliau nuosekliai auklėti bei lygiai taip pat, kaip ir kiekvieną savaitę namuose, išsiaiškinti santykius su antrąja puse. Toks jau tas gyvenimas, net ir atostogaujant.

Ar dėl to, kad man reikėjo šiek tiek panešioti vaiką aš nepailsėjau? Ne. 
Ar mano atostogos dėl kelių zirzimų buvo sugadintos? Ne. 
Ar man vaikas trukdė atostogauti? Ne. 

IMG_20160426_214835.jpg

Priešingai, tai buvo geriausios mūsų šeimos atostogos. Mes džiaugėmės ne tik kupranugariais, smėliu, datulėm ir braškėm, bet ir pačiu tikriausiu vaiko džiaugsmu. Taigi išgyvenom laimę kvadratu :)

IMG_5088.JPG

Atostogos nėra pabėgimas nuo tėvystės rūpesčių, net ir atostogaunat dviese (juk vis tiek galvosit apie juos paliktus...), nėra gyvenimo būdo keitimas. Kartais per atostogas tenka ir darbinį kompą atsidaryti. Atostogos nėra kažkoks stebuklas, tik laikinas atotrūkis nuo rutinos, namų aplinkos, rytai su geresne nuotaika ir būvimas būvimas kartu. 

Taigi jau visus pamokiau, kad su vaiku atostogauti įmanoma, o kad užkrėsčiau tokiu šeimos noru toliau šis rašinys bus skirtas įspūdžiams iš kelionės į Maroką. Galbūt užsinorėsite ten ir Jūs.

Ar Marokas draugiška vaikui valstybė? 

Keliaujant su vaiku tiesiog savaime viską vertini tėvų akimis: ar pritaikyta vaikui, ar apgalvota apie jaunas šeimas, ar patogu su vaiku ir t.t. 

Pati šalis mums pasirodė labai kontrastinga: karštos dienos ir vėsūs vėjuoti vakarai, didelė atskirtis tarp vargšų, jojančių asilais, ir turtingų, važinėjančių prabangiais automobiliais, to paties daikto kainų didžiulis skirtumas vos dešimtyje metrų... Taip pat trūksta higienos, švaros, ir tvarkos eisme, bet jei atidūs tėvai visu tuo sugeba pasirūpinti, atostogauti su vaikais čia turėtų patikti.

IMG_4804.JPG

1) Vaikams čia rodomas išskirtinis dėmesys: viešbutyje, parduotuvėje, kavinėje ar tiesiog gatvėje visi kalbina vaikus, duoda labas, duoda penkis, paglosto, pakilnoja, pajuokina, kas mūsų kultūroje yra labai neįprasta, esame per daug susikaustę ir per daug saugantys savo privatumą. Mūsų Adomas yra tikrai drąsus vaikas, tad tie pakalbinimai jam visai patiko.

IMG_20160426_212610.jpg

2) Didelis dėmesys skiriamas vaikų saugumui. Daugelyje namų langai yra su grotomis, kad arabams, turintiems dideles šeimas ir auginantiems daug mažų vaikų, kuris nesugalvotų išgriūti pro langą (čia pasakojo gidas). Beveik visos žaidimų aikštelės yra aptvertos (mano pastebėjimas, nes man tai buvo labai aktualu). Jei mes savo matymo diapozone dar leisdavom Adomui savarankiškai klaidžioti ir pažindintis su pasauliu, tai žiūrėk jau koks vietinis prikibęs daboja ar atveda arčiau mūsų.

IMG_20160426_212857.jpg

3) Maroko oro uoste pagalvota apie vaikus - laukiamajame vaikams skirta vėl gi aptverta žaidimų aikštelė, kad nebūtų nuobodu. Nors keliavau ne daug, bet dar niekur nemačiau, kad oro uoste vaikams būtų atskiras laukiamasis.

IMG_6623.JPG

4) Jei esi su vaiku - dažniausiai visur tave praleidžia, užleidžia, padeda.

IMG_20160426_214124.jpg

5) Beveik nė vienoje vietoje nereikėjo kilnoti vežimėlio, nes visur padaryta labai daug nuvažiavimų.

IMG_4673.JPG

6) Viešbučio kambaryje mums buvo paruošta atskira lovelė vaikui su čiužinuku ir pataliukais nemokant jokio atskiro mokesčio.  

IMG_5910.JPG

Kas dar be išskirtinio dėmesio vaikams mums paliko didžiausią įspūdį Maroke:

1) Ne karštas, o šiltas oras, labai panašus į lietuvišką birželį (čia keliavimo pavasarį privalumas), kuris leido normaliai kvėpuoti, miegoti be kondicionieriaus, nekepant keliauti ir daug visko pamatyti.

IMG_20160426_212432.jpg

2) Jodinėjimas kupranugariais, kuris sukėlė išskirtines emocijas.

IMG_5681.JPG

3) Sachara. Jei nepabuvai Sacharoj, praktiškai nepabuvai Afrikoje, ar ne?

IMG_5841.JPG

4) Autentiškos senamiesčio gatvės ir tikras, toks pilnas gyvenimas jose, kai toje pačioje gatvėje parduoda vištas, drabužius ir vaisius, pro ausis zvimbia motoroleriai, dviračiai ir asilų traukiami vežimai, o tu su savo vežimu bandai kažkur įsilieti į masę.

IMG_4782.JPG

5) Tas jausmas, kad esi kažkur Afrikos pakrašty prie Atlanto vandenyno su brangiausiais pasaulyje žmonėmis - tikrų tikriausia egzotika širdyje.

IMG_6641.JPG

6) Kitokio skonio braškės, datulės, bananai. Mmmmmmm...

IMG_5171_0.JPG

7) Labai platus šviesaus ir biraus smėlio paplūdimys prie vandenyno. Vaikui tikrai buvo ką veikti! 

IMG_20160426_213611.jpg

8) Nemokamas Agadyro zoo parkas, subalansuotas vaikams, bet įdomus ir suaugusiems.

IMG_5408.JPG

 

Kiekvienai šeimai linkiu atostogomis pakurstyti savo šeimos židinį! 

 

Raktažodžiai: